[UPDATE] Cisza przed burzą: koniec Tomb Raidera?

Niedawno pojawił się w sieci dokument prosto od Square Enix, wydawcy serii takich jak Tomb Raider, Deus Ex, Hitman, Sleeping Dogs. Informuje nas on o poważnych zmianach w polityce wydawniczej korporacji. Nie tyle wydawniczej, co produkcyjnej. Okazuje się, że SE porzuca dotychczasowe modele biznesowe i stawia tylko i wyłącznie na gry… sieciowe. A raczej F2P. Czy oznacza to koniec prac nad kontynuacją przygód Lary Croft, która przypomnijmy, od dawna jest w produkcji? Z pewnością zmiana polityki wywołana została przez niezadowalające wyniki TR, Hitmana, czy Sleeping Dogs. Pełny dokument w formacie PDF znajdziecie pod tym linkiem.

Jak myślicie, jak to w rzeczywistości odbije się na tak znanych seriach? Zostaną całkowicie porzucone, odsprzedane, kontynuowane w formie F2P? Czy był sens robić reboot marki, skoro powstała tylko jedna gra w nowej formule?

» UPDATE

Zdaję sobie sprawę, że to śmiała teza. Tłumaczę więc wywołane przeze mnie „zamieszanie”:

W całym dokumencie-prezentacji przedstawione zostały zyski, prognozy zysków na kolejne miesiące, oraz zmiany zadań poszczególnych studiów tworzących gry na potrzeby Square Enix (jak np. Eidos Montrel, czy Crystal Dynamics):

» „Zamorskie studia przekierowane zostają do pracy nad grami opartymi na rozgrywce sieciowej (ang. – „The overseas studios shift to and focus on production of online-based titles”)”. Jako przykład podany zostaje jedynie tytuł Nosgoth – ujawniona niedawno gra Free 2 Play od Square Enix.

» Lokalne studia zwiększają ilość prac nad produkcjami na urządzenia mobilne (tablety, telefony, itp. Ang – „The domestic studios accelerate the production of titles for smart devices”). Dla przykładu podane gry z serii Dragon Quest, czy samo Final Fantasty: Agito.

» Zwiększenie zakresu działalności zamorskich ekip, głównie w Azji (ang. „Expand overseas activities, primarily in Asia”).

Pisząc newsa powołałem się na pierwszy podpunkt mówiący o zmianie charakteru zamorskich ekip. „Zamorskich” – przyjąłem, iż są to te nie znajdujące się w Japonii, gdzie mieści się główna siedziba Square Enix. Oczywiście wciąż pozostają wątpliwości o konsekwencjach tych decyzji na poszczególne studia, takie jak właśnie Crystal Dynamics. Czy dotyczą one też CD, nie wiadomo, stąd wielkie zapytanie w tytule posta. Tego typu zmiany oznaczałyby także brak Deus Exa, Hitmana, czy Sleeping Dogs. Co oznaczałyby zatem słowa o rozszerzeniu całego uniwersum DE? O sequelu, grach na urządzenia mobilne… Wszystko nabiera tutaj nowego znaczenia. Uznajmy to po prostu za „plotkę”.

You can leave a response, or trackback from your own site.
Powered by WordPress | Designed by: backlinks | Thanks to internet marketing, etiketten drucken and index backlink
© Square Enix Ltd. Lara Croft and Tomb Raider are trademarks of Square Enix Ltd. All rights reserved.