Klasyfikacja wiekowa dla Rise of the Tomb Raider

Klasyfikacja wiekowa gier Ogólnoeuropejskiego Systemu Klasyfikacji Gier PEGI pojawiła się w 2003 roku i obowiązuje w ponad 30 krajach. W Polsce ten sposób informowania o treści programu funkcjonuje od 2009 i wzbudza kontrowersje. Przyjrzyjmy się  oznaczeniu na nowych częściach serii Tomb Raider.

rise-of-the-tomb-raider-b-iext31735617

Zarówno gra Tomb Raider wydana w 2013 roku, jak i jej kontynuacja Rise of the Tomb Raider uznane są według  PEGI za programy,  których treść jest dozwolona wyłącznie dla osób dorosłych. W Wikipedii widnieje omówienie poszczególnych kategorii gier. Tak więc dla gier +18 mamy następującą adnotację:

Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

tr-spot8

Osoby, które zapoznały się chociażby z odsłoną z 2013 roku, wiedzą, że występuje w grze kilka drastycznych scen, które mogą przerazić dziecko. Jednak zadajmy sobie pytanie, czy rzeczywiście Tomb Raider jest grą, w którą nie powinien zagrać 16. czy 17-latek?

Od lat zauważa się, że gry oraz filmy zmniejszają próg naszej wrażliwości. Tak jak jeszcze dwie dekady temu widoki z pierwszych odsłon GTA  szokowały, tak przy GTA V strzelanie do przechodniów, czy ich przejeżdżanie nie wywiera już wielkiego wrażenia na grającym. Niemniej nie ulega żadnym wątpliwościom, że gry studia Rockstar powinny mieć oznaczenie +18. Jednak mnóstwo jest gier dla młodzieży, gdzie przemoc oraz śmierć występują w wielu formach.

pupeteer

 

Zastanówmy się, w której grze główny bohater nie ma na celu wyeliminowanie przeciwników?  Okazuje się, iż w większości gier, nawet dla najmłodszych, zabija się, aby przejść do kolejnego etapu. Naturalnie sposób przemocy jest dostosowany do odbiorcy, ale nie zmienia to faktu, że przemoc jest zawsze przemocą, prawda?!

Dlatego czy wcześniejsze Tomb Raidery aż tak znacząco się różniły od ich następczyń, że miały znaczek PEGI +16?  I nie chodzi mi tu o grafikę 😉Tomb Raider Lara

Oczywiście nie mnie oceniać ani podważać decyzji włodarzy PEGI, ale pewna kwestia mnie zaskoczyła. Przyjrzyjmy się okładce niemieckiego wydania Rise of the Tomb Raider, której zrobiłem zdjęcie, będąc kilka dni temu w Niemczech.

12670869_1168508976522764_7568078684373038754_n

U naszych zachodnich sąsiadów najnowszy Tomb Raider ma oznaczenie +16 (takie samo oznaczenie miał poprzednik)! Czyli grę śmiało mogą kupić niepełnoletni pasjonaci przygód Lary Croft. Klasyfikacją gier zajmuje się USK, czyli Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle, które w ten sam sposób, jak PEGI, ocenia treść gier. Co ciekawe, USK ma duży wpływ na wypuszczanie gier w Niemczech. Może nanieść cenzurę na grę (GTA, Left 4 Dead) lub całkowicie nie dopuścić do sprzedaży (Dead Island). Jednak nowe przygody panny archeolog nie są w żaden sposób ocenzurowane. Treść jest taka sama jak wszędzie.

Zatem pytanie, czego nie widzą w USK a dostrzegają w PEGI skoro niczym gra się nie różni w Polsce od wersji niemieckiej? Dlaczego są aż takie rozbieżności w postrzeganiu tego samego programu?

Według mnie jest to deprymujące i PEGI stawia się w złym świetle. Osobiście wyznam, że nie miałbym żadnych skrupułów, jako sprzedający czy rodzic, dać 16. latkowi grę, która na zachodzie ma obniżony prób wiekowy.  Lara zawsze strzelała do zwierząt i ludzi, i ich zabijała. W każdym Tomb Raiderze występowały potwory i mroczne lokacje, zaś sama bohaterka mogła umierać na wiele sposobów. Skąd zatem podwyższony próg w PEGI?

 

tumblr_mmo8r6m3nq1qjdbzao1_500

 

You can leave a response, or trackback from your own site.
Powered by WordPress | Designed by: backlinks | Thanks to internet marketing, etiketten drucken and index backlink
© Square Enix Ltd. Lara Croft and Tomb Raider are trademarks of Square Enix Ltd. All rights reserved.