Cena Rise of the Tomb Raider w Niemczech i w Polsce

Mieszkam blisko granicy zachodniej Polski i zdarza mi się robić zakupy w Niemczech. Dlatego zawsze jak tam jestem zachodzę do sklepu z grami i przeglądam ich ceny, zarówno na PC oraz konsole.

Nie wiem, czy to jest jakieś zaskoczenie czy nie, ale wbrew zdrowemu rozsądkowi czy oczywistej przepaści zarobkowej między Polakami a Niemcami, ceny konsol oraz gier znacząco się nie różnią. Zdarza się, że u nas jest nieco taniej, a także drożej. Ale jak ma się sprawa z cenami Rise of the Tomb Raider?

Koszt gry w okresie premierowym w niemieckim sklepie na konsolę Xbox One wynosił niecałe 60 Euro, co wychodzi mniej więcej 250 złotych. Nie jest to wygórowana cena, zważywszy, że i u nas każą płacić tyle samo za nowe gry na PS4 czy XOne.
12249830_1118658718174457_943127860814536488_n

Natomiast sprawdzając polski sklep internetowy, okazuje się, że na dzień dzisiejszy za jedną sztukę Rise of the Tomb Raider na Xbox One życzy sobie prawie 250 złotych. Dla ścisłości nie wybrałem sklepu z wywindowanymi cenami, a taki, który ma wsparcie Cenegi – wydawcy gier w Polsce. Pewnie można znaleźć taniej, ale sprawdzamy u samego źródła! Wniosek – jest niestety drogo. Gra ma już kilka miesięcy, a cena nadal jest wysoka.Przechwytywanie

Co do tytułu na komputery osobiste, to niemieccy gracze w dniach premiery Rise musieli zapłacić za nią prawie 50 Euro, czyli ponad dwieście złotych! Jest to zdecydowanie wysoka cena, jak na taką grę, którą kupiłoby się w Polsce.
12644844_1168508919856103_7130935726206987725_n

Patrząc na ceny w rodzimych sklepach okazuje się, że my mamy jednak taniej. W jednym z wiodących sklepów internetowych kupimy egzemplarz gry za niecałe 140 złotych. Jesteśmy już do tego przyzwyczajeni, że gry na PC są zdecydowanie tańsze. Mimo to, da się zauważyć, że od pewnego czasu gry na tę platformę również drożeją. Wystarczy chociażby spojrzeć na cenę sugerowaną, która jednak jest wysoka.
Przechwytywanie1

Refleksja

Porównanie powyższych cen jest oczywiście względne, ponieważ opierałem się na jednym niemieckim sklepie. I chociaż z tego względu może on przedstawiać niepełny obraz rynku zachodniego, a także pokazać wygórowaną cenę gry, ale też niekoniecznie.

Niemniej jednak sytuacja tu ukazana udowadnia, iż gracze konsolowi w Polsce są tak samo traktowani jak gracze z zachodu. Wydawcy nie zwracają uwagi na nasze zarobki, które są dużo mniejsze od zarobków ludzi w Niemczech. Wszyscy płacimy za gry tyle samo!

Najmniej boleśnie mogą odczuć kupno gry osoby grające na komputerach osobistych. U nas jest zdecydowanie taniej, co nie oznacza, że tanio. W Niemczech jest drożej, ale trzeba pamiętać o co najmniej dwu sprawach. Po pierwsze zachód bardziej jest konsolowy, więc ceny gier na PC nie są aż tak istotne. Po drugie gracz w Niemczech aż tak nie odczuje zakupu płyty na Xboxa czy na PC, ponieważ zarobki są zdecydowanie większe niż u nas .

 

You can leave a response, or trackback from your own site.
Powered by WordPress | Designed by: backlinks | Thanks to internet marketing, etiketten drucken and index backlink
© Square Enix Ltd. Lara Croft and Tomb Raider are trademarks of Square Enix Ltd. All rights reserved.