Blood Ties DLC – RECENZJA

Kulminacyjnym momentem obchodów 20lecia serii Tomb Raider miało być m.in. wydanie dodatku zatytułowanego Blood Ties (Więzy Krwi) do Rise of the Tomb Raider. Wypadałoby, aby ten „moment” był czymś wyjątkowym dla fanów Lary Croft. Czy tak się właśnie stało?

Fabuła dodatku skupia się na wątku rodziny Croftów. Wuj Lary bez zbędnego owijania w bawełna przedstawia Larze sytuację – mówi, że nie jest ona prawowitą właścicielką posiadłości i musi się z niej wynieść w ciągu tygodnia. Naszym zadaniem jest odnalezienie w tejże posiadłości czegoś co zaprzeczyłoby jego roszczeniom, a jak można się domyślić to się uda. Ja jako wielki fan serii, mówiąc o Posiadłości Croftów nie mogę nie poruszyć tematu samej jej budowy. Studio Crystal Dynamics zapewniało, że konstrukcja budynku oraz jej styl będą podobne do tych, które już poznaliśmy w trylogii Legend, Anniversary, Underworld i tak się właśnie stało. Posiadłość jest niemal identyczna patrząc na zewnętrzne szkice budynku, ale także wnętrza wyglądają podobnie, co jest z pewnością miłą wiadomością dla nostalgicznych fanów serii. Różnica jest taka, że wnętrze jest tak na prawdę o wiele piękniejsze i bardziej szczegółowe od tego, które poznaliśmy w trylogii. Byłem jednak lekko rozczarowany wielkością samej rezydencji. Myślałem, że dostaniemy coś większego. Mimo to zwiedzanie kolejnych zakątków posiadłości było dla mnie czystą przyjemnością.

Wróćmy jednak do tego na czym tak na prawdę sam dodatek miał się skupiać… drugim głównym motywem było odkrywanie kolejnych sekretów rodziny Lary Croft poprzez zbieranie dokumentów i nagrań głosowych. Tu z pewnością twórcy stanęli na wysokości zadania. Poznajemy wiele szczegółów życia rodziców Lary oraz jej samej, a przy tym został zachowany główny motyw, którym Crystalsi kierują się od rebootu serii – emocje oraz realizm. W dodatku wielokrotnie możemy dowiedzieć się czegoś na temat trudnych jak i miłych momentów życia tej rodziny, a w ten sposób także ją poznać. Dodatkowo poznajemy ciekawą próbę Richarda Crofta, którą podjął po śmierci matki Lary. Być może w innej grze to co chciał zrobić ojciec Lary powiodłoby się, jednak tutaj nie pozostawiono złudzeń – nic nie może zmienić tego co się już wydarzyło. Według zapowiedzi miało pojawić się wiele nawiązań do poprzednich części serii, także tych klasycznych – te zapewnienia także zostały utrzymane. Nie raz uśmiech sam cisnął mi się na usta widząc niektóre przedmioty oraz postacie, które poznałem już wiele lat temu w poprzednich Tomb Raiderach. Dla mnie najbardziej zaskakującą i miłą niespodzianką była muzyka, która pojawiła się w bibliotece… . Jednak mimo tych wszystkich zalet niektóre dokumenty oraz nagrania, które znalazłem w posiadłości okazały się być dla mnie nużące. Jak najbardziej były silnie związane z życiem i dzieciństwem Lary, jednak nie wnosiły niczego nowego ani zaskakującego.

Ostatnim wątkiem, który poruszę będzie sama rozgrywka z pominięciem powyższych tematów. Raczej jasnym faktem jest to, że nie daje nam się dostępu do całej posiadłości od razu. Większość pomieszczeń, do których musimy się dostać wymaga sprzętu takiego jak latarka czy łom. Stopniowo z każdym krokiem znajdujemy coraz większą liczbę ekwipunku, więc nie mamy wrażenia, że albo dostało się wszystko na starcie i nie ma już co robić, albo że przez pół gry chodzi się po tych samych pomieszczeniach bez dostępu do pozostałych. Rozgrywka nie skupia się tylko na pustym chodzeniu po korytarzach rezydencji, które tak na prawdę wyglądają tak samo, ale pojawia się również parę ukrytych miejsc, które dla mnie osobiście były zaskoczeniem.

Zalety (+):

  • Posiadłość Croftów…
  • Historia rodziny Croftów,
  • Utrzymanie głównych motywów serii TR po reboocie,
  • Dokumenty i nagrania dźwiękowe…
  • Nawiązania do klasycznych części serii,
  • Przeprowadzenie rozgrywki

Wady (-):

  • …ale odrobinę za mała,
  • …ale niektóre z nich nie są zbyt ciekawe,

Podsumowując, dodatek Blood Ties do Rise of the Tomb Raider z pewnością zasługuje na miano najlepszego DLC do gier z Larą Croft jakie powstało po reboocie serii. Mogę zapewnić, że jest również on czymś wyjątkowym i wartym polecenia. Pomimo drobnych niedociągnięć jestem w stanie wystawić temu dodatkowi ocenę 10/10 i powiedzieć: Crystalsi, dobra robota!

Ocena końcowa:

10/10

 

Powered by WordPress | Designed by: backlinks | Thanks to internet marketing, etiketten drucken and index backlink
© Square Enix Ltd. Lara Croft and Tomb Raider are trademarks of Square Enix Ltd. All rights reserved.