Zmysłowość Lary kiedyś i dziś

Lara Croft od momentu pojawienia się w Tomb Raider z 1996 roku, stała się czymś więcej niż tylko postacią z wirtualnej rozrywki. Bardzo szybko zdobyła status cyber heroiny czy wirtualnej seksbomby przenosząc się do popkultury i życia codziennego. Jednak co miało na to wpływ?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że  jeden z głównych twórców Tomb Raider, Toby Gard, chcąc urzeczywistnić swoje męskie pragnienia, stworzył główną bohaterkę na wzór kobiet rodem z Playboya. Wymiary: 87 60 87 mówią same za siebie, wystarczy tylko spojrzeć.

lara_croft

 

Jednak można się domyślić, iż aby feministki nie zarzuciły zbytniego spłycenia wizerunku kobiety, Larę obdarzono czymś więcej niż tylko świetnym wyglądem- ponadprzeciętną inteligencją!   Tym sposobem niezależnie gdzie panna archeolog się pojawiła swymi wdziękami natychmiast rozpalała do czerwoności męskich graczy i zaciekawiała osobowością pozostałych. Istotne w tym było też to, że nonkonformizmem i stawianiem czoła wszelkim przeciwnościom udowadniała dziewczynkom i kobietom, że i one mogą wyjść z klosza stereotypowej bezbronnej niewiasty.

Lara Croft Classic Virtually Yours Pool

Z uwagi na swoje rzucające się w oczy atrybuty, niespotykaną jak na kobietę odwagę oraz bezkompromisowość, zrobiła wielką rewolucję w postrzeganiu kobiecości. To właśnie głównie ona wniosła do popkultury inne, świeże i oryginalne oblicze tak zwanej słabej płci.tr1_concept_art_06

W czasach, gdy sprzedaż serii Tomb Raider biła wszelkie rekordy, Lara pojawiała się nie tylko na łamach branżowych czasopism, ale również wykorzystywano ją w wielu reklamach znanych marek. Występowała  również w teledyskach oraz śmiało wkroczyła w inną sferę życia. Czytelniczą w formie komiksów i powieści.

c3dd5d857280e1e41f4a578d9facf3e5

Warto nadmienić, iż kreacja Lary pozostawała niezmieniana- w dalszym ciągu jawiła się wszystkim zarówno jako kobieta silna oraz niezwykle seksualna. Niejednokrotnie ukazywano ja w wielu pozach kuso ubraną lub niemającą nic na sobie. Przez to była nieustającym obiektem pożądań oraz stawała się pierwszą miłością nastolatków!
ibgg42

Ówcześni twórcy Tomb Raider, a mianowicie Core Design  doskonale znali potencjał Lary. Każdej wydawanej części towarzyszyły piękne modelki, które hipnotyzowały swymi wdziękami wszystkich fanów. Przyznajmy szczerze, że pierwsze skrzypce grały sensualność i zawoalowany erotyzm. Seksapil zarówno wirtualnej Lary jak i modelek miał przykuwać wzrok potencjalnych nabywców gry. Sama treść gry była później.

KarimaTombRaiderAnniversary7

Warto tu przytoczyć niezapomnianą sesję fotograficzną modelki promującej Tomb Raider Legend. Wszelkie wygibasy Alison Carroll według mnie i innych fanów miały podteksty.

Obecnie ten wizerunek Lary Croft mocno przygasł. Crystals Dynamic tworząc restart marki obrał za cel stworzenie innego rodzaju bohatera – początkowo słabego, wrzuconego w wir przygód i niebezpieczeństw. W miarę rozwoju wydarzeń, walczy ze swymi słabościami oraz odkrywa w sobie hart ducha, siły, które  pomagają w ucieczce i ewentualnym ostatecznym starciu z wrogiem. Oto własnie nowa postać Lary Croft, przy tym posiniaczona, brudna, zmęczona, płacząca i wystraszona. Dlatego współczesny młody gracz zwraca uwagę na coś innego niż na dekolt Lary czy jej talię osy.

tombraider

A kto by pomyślał jeszcze dekadę temu, że Lara będzie bojaźliwą i posiadającą blizny dziewczyną?

Przez ten zabieg fani Tomb Raider są podzieleni na trzy grupy.

Pierwsza grupa z utęsknieniem patrzy na dawny wdzięk i urok osobisty bohaterki. Tym fanom brakuje w nowej Larze dawnej odwagi, śmiałości, świadomości seksapilu. Jednocześnie nie dowierza nowym informacjom dotyczącym strojów Lary, przez które wygląda jak kloszard lub jaskiniowiec.

image

Druga grupa to zwolennicy nowego wizerunku. Oburza i zniesmacza ich ukazywanie Lary pół nagiej. Spotkałem się z określeniem uprzedmiotowienia i upodlenia, które wraz z nadejściem restartu na szczęście zanikło. Nie do wyobrażenia byłby poniższy wizerunek promujący współczesnego Tomb Raidera:

e6b83cc2c2527fa5f1e15eed42a1d686

Trzecia grupa z kolei nie ma z niczym problemu. Akceptuje wszystko. Ważne, ze w ogóle jest Lara Croft 😉

Czasy się zmieniają, mentalność i obyczajowość również. Osobowość współczesnej Lary nijak nie pasuje do tego, który zaproponował i entuzjastycznie świat nań zareagował Toby .

Współczesna młodzież, obcująca z nowym Tomb Raider może dosyć sceptycznie podejść do Lary, o której żartowano, że pierw wchodzą jej piersi a po chwili ona sama. I nie ma co się dziwić, skoro ich pierwsza styczność z tą serią zaczęła się od pokazania Lary jako zwykłej dziewczyny, takiej jak wszystkie inne zwykłe dziewczyny

Taka postać Lary kiedyś była na porządku dziennym. Dziś chyba nie do wyobrażenia.

Taka postać Lary kiedyś była na porządku dziennym. Dziś chyba nie do wyobrażenia.

You can leave a response, or trackback from your own site.
Powered by WordPress | Designed by: backlinks | Thanks to internet marketing, etiketten drucken and index backlink
© Square Enix Ltd. Lara Croft and Tomb Raider are trademarks of Square Enix Ltd. All rights reserved.