A jednak – Rise of the Tomb Raider jest exclusivem czasowym. Przy okazji, trafi też na Xbox 360.

Niezbyt długo musieliśmy czekać na potwierdzenie tych informacji, ale na szczęście już są. Phil Spencer, jedna z głów Microsoftu w rozmowie z Eurogamer.net potwierdził, że Rise of the Tomb Raider jest exclusivem czasowym. Nie wiemy jednak na jak długo.

„Gdy ludzie chcą, żebym odpowiedział na pytanie, czy gra będzie na innych platformach – to nie mój biznes. Moim biznesem jest nierozmawianie o grach, do których nie mam praw. Mam specjalny układ na tą wersję Tomb Raidera, którą ogłosiliśmy [na Gamescomie], i dobrze się czuję z naszą długoterminową przyjaźnią z Crystal Dynamics i Square Enix.

Rozumiem reakcję ludzi. Gdybym był fanem PlayStation, poczułbym się tak, jakby marka przestała nagle istnieć. Nie kupiłem jednak całego IP. Nie kupiłem studia. Nie jest moje. Gdy w końcu nastąpi to samo, co z Dead Rising 3 i Ryse, zobaczymy, co się stanie z grą. Tomb Raider nie jest mój na wyłączność.

Na moje polecenie nie mogą po prostu nie zrobić gry na inne platformy, nie mogę w ten sposób mówić o całej marce. Mogę jedynie rozmawiać o układzie, jakiego dokonaliśmy.”

Eurogamer pyta w takim razie, co to właściwie za umowa:

„Tomb Raider będzie wydany w przyszłe święta wyłącznie na Xbox’a. Czyli Xbox 360, oraz Xbox One. Nie będę kłamać w tej sprawie. Co zrobią za jakiś czas z marką, nie moja sprawa. Nie kontroluję jej. Więc wszystko o czym mogę mówić, to po prostu umowa, którą zawarliśmy. Nie mam pojęcia, gdzie Tomb Raider pojawi się później.”

PJ

„Czy umowa jest na określony czas?” – pyta Eurogamer.

Tak, umowa jest na określony czas. Nie kupiłem gry. Nie posiadam tej marki.

„Możemy wiedzieć, na jak długo umowa została zawarta?”

„Nie. Nie dlatego, że chcę wkurzyć i okłamywać ludzi. To umowa między nami a partnerem. Ludzie mnie pytają, ile zapłaciliśmy. Są po prostu rzeczy, o których nie będę rozmawiać, ponieważ to umowa biznesowa między nami. Oczywiście, że umowa ma czas określony. Nie kupiłem marki na całą wieczność.”

Z owej wypowiedzi jedna rzecz jest na 100% pewna – Rise of the Tomb Raider pojawi się w tym samym czasie na Xbox 360, co Xbox One – czyli w okresie świątecznym 2015. Kolejną kwestią jest czasowy exclusive. Jasne, że może to być parę miesięcy, ale sprecyzowano niestety dokładnie okresu. Umowa więc może trwać 2, 3, nawet 5 lat. A po takim czasie, może nie być sensu wydawać wtedy już starszej gry, która w dodatku jest crossgenem (czyli wychodzi na obecną, oraz starą generację). Musimy ubzroić się w cierpliwość i doczekiwać kolejnych wieści.

Osobiście jestem tym faktem zniesmaczony. Niby posiadam Xbox’a, ale z drugiej strony od lat w Tomb Raidera gram tylko na jednej platformie – PC. Faktem jest też, że Internet aż wrze od postów i wypowiedzi równie, a nawet o wiele bardziej niezadowolonych graczy i fanów marki. Pojawiła się petycja, którą w bardzo krótkim czasie podpisało aż 11000 osób. Jak napisał też World of Tomb Raider, wiele fansite’ów o Tomb Raiderze zawiesza swoją działalność na znak protestu, rozważa to sam WoTR. Póki co nie jestem w stanie stwierdzić, jak to będzie z Tomb Raider Center. Z jednej strony twórcy sprzedali się w naprawdę nieciekawy sposób, można powiedzieć nawet, że zbyt chamsko. Odrzucają wieloletnich graczy w kąt, tak jakby już ich nie chcieli. Wielu z nas czuje się oszukanych, w tym także ja, i nie wiem, czy będzie sens wspierać tak idiotyczną decyzję Square Enix i Crystal Dynamics. Wszystko wyjdzie w praniu. Wszyscy musimy się uzbroić się w nieziemskie pokłady cierpliwości i zapasu nerwów.

You can leave a response, or trackback from your own site.
Powered by WordPress | Designed by: backlinks | Thanks to internet marketing, etiketten drucken and index backlink
© Square Enix Ltd. Lara Croft and Tomb Raider are trademarks of Square Enix Ltd. All rights reserved.