Tło historyczne

Podczas swojej pierwszej podróży Lara zamierza szukać pozostałości po flocie mongolskiej, która poległa podczas II Inwazji na Japonię w roku 1285. Wikipedia podaje: „Siły zbrojne przeznaczone do wyprawy składały się z Mongołów, Ujgurów, Koreańczyków i Chińczyków oraz więźniów, którzy za udział w walce, mogli wykupić sobie wolność. Łącznie zgromadzono 142000 żołnierzy i 4400 okrętów. Ta wielka flota może być porównana tylko do floty w Normandii w 1944 roku. Zgromadzenie takiej ilości wojska było na tamte czasy wielkim sukcesem. Dla wielkiego imperium mongolskiego nie było to problemem. Mongołowie zawsze podczas podbojów wysyłali wielodziesięciotysięczne armie.(…)” Począwszy od zabójstwa dowódcy armii i gubernatora Japonii Argana, nad całą wyprawą zawisły ciemne chmury.

Mimo wszystko, z początku mongołowie budzili strach na japońskich wyspach. „(…)Cesarz Japonii Go-Uda i wysocy
dostojnicy dworu szukali pomocy u bogów. W całym kraju w świątyniach odprawiano modły. W sierpniu Mongołowie uderzyli ponownie. Uderzył też tajfun -Kamikaze, boski wiatr. Według Japończyków był on zesłany w rejon Takashimy przez bogów. Na dno poszło prawdopodobnie 4 tys. okrętów i zginęło 100 tys. żołnierzy, łącznie z tymi, którzy polegli w walce. Następnie Japończycy wycięli w pień oddziały mongolskie na wyspie Goto i prawdopodobnie na wyspie Hirado. Dowodzący tam generał Zhang Xi bez jadła i broni nie miał szans z Japończykami. Część żołnierzy przeżyła burzę i wylądowała na bezludnej wyspie. Według Marco Polo, tych żołnierzy było 30 tys.”

Czy wymieniona, bezludna wyspa to miejsce akcji najnowszej gry Tomb Raider? Wiele może na to wskazywać. Anomalie pogodowe, bądź mistyczna natura wyspy mogły mieć wpływ na przebieg inwazji. Stamtąd wywodził się wiatr Kamikaze? Interesującym elementem wybrzeży japońskich wysp jest sam Smoczy Trójkąt – odpowiednik Trójkąta Bermudzkiego. Według niektórych legend obszar ten jest zamieszkiwany przez smoki, demony lub monstra, które pożerały statki. Porażka mongolskich flot to skutek działania Smoczego Trójkąta?

Na trailerze „Turnign Point” z 2011 możemy dowiedzieć się także, że załoga statku Endurance zainteresowana jest także Kofunami. Według Wikipedii: „w Japonii kurhany w kształcie dziurki od klucza, tykwy lub ósemki, zawierające grobowce wysokich rangą urzędników i wpływowych ludzi. Otaczane były jedną lub dwoma fosami. Wewnątrz grobowców umieszczano brązowe lustra, żelazne zbroje, miecze, noże, groty strzał, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, ozdoby i ceramikę. W niektórych grobowcach zamiast oryginalnych przedmiotów znajdowano ich misternie wykonane kopie z kamienia. Powstawały od III do VII wieku. Odkryto ich ponad 10 tys. Od nich wziął swoją nazwę okres Kofun.” To niestety wszystko, co wiemy o historycznych wątkach w najnowszej odsłonie Tomb Raider. Możemy tylko spekulować, co to wszystko ma ze sobą wspólnego. Miejmy nadzieję, że wspólnie z Larą odkryjemy niesamowitą historię i tajemnicę wyspy…

Powered by WordPress | Designed by: backlinks | Thanks to internet marketing, etiketten drucken and index backlink
© Square Enix Ltd. Lara Croft and Tomb Raider are trademarks of Square Enix Ltd. All rights reserved.